You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

  • Çocuk gelişiminde sıralama yaparsak önce gece barsak, sonra gündüz barsak, sonra gündüz idrar ve en son olarakta geceleri idrar kontrolü sağlanır. Genel olarak 2 yaşa kadar gündüz 4 yaşa kadarda gece idrar kontrolü sağlanır. Ülkemizde 7 yaşına gelmiş kız çocuklarının %6 sında erkek çocuklarının %3,8 inde gündüz idrar kaçırma problemi ile karşılaşılır.
  • İşeme disfonksiyonu eğer doğru şekilde tanımlanmaz ve tedavi edilmezse çok ciddi böbrek rahatsızlıklarına kadar varan ve ileriki yaşlarda çok ciddi özgüven problemi yaşamasına ve psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilir.
  • Çocuk alt ıslatma problemi çocuk üroloji hekimince doğru şekilde tanımlandıktan sonra aileninde katılımı ile aile ve çocuk bilgilendirilip beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi davranış terapisi ile birlikte mesane ve pelvik taban kaslarının doğru şekilde kullanma alışkanlığını kazandıran BİOFEEDBACK ÜROTERAPİ tedavisi uygulanmaktadır.

Ücretsiz Muayene Formu

  • Bu terapi çocuklara eğlenceli bir şekilde seans seans uygulanıp animasyon eşliğinde oyun oynarken aynı zamanda pelvik taban kaslarını doğru kullanmayı öğreterek hem idrarını doğru zaman gelinceye kadar tutabilmesini hemde rahat bir işeme sağlamasını öğretmektedir.

Op. Dr. Tuncay ŞAFAK
Üroloji Uzmanı

OTHER ARTICLES