You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Kulak Temizlenmeli mi?

Tıp dilinde buşon olarak adlandırılan kulak kiri olarak bilinen aslında vücudun doğal salgısıdır. Serumen olarak bilinen salgı, kulağın dış yolnda ve derinin altında ki salgı bezlerinden salgılanır. Kulak zarını koruyan bu salgı, işlevini tamamladığında kuruyarak kulak kepçesine atılır.

Çoğu insanın evde yapmış olduğu temizleme işlemi (kulak çöpü, kulak temizleme mumu) son derece tehlikeli ve yanlış bir kulak temizleme işlemidir.
Bu tip temizleme işlemi sırasında, farkında olmadan serumen salgısı silinebilir.
Kulak salgısının bu şekilde temizlenmesi, kulağın kaşınması ve kulak zarının dışarıdan gelebilecek ki veya bakterilere karşı savunmasız bırakılması anlamına gelir. Ayrıca kulak temizleyicilerin buşon adı verilen salgının içeriye doğru itilmesine sebep olarak kulağın tıkanmasına yol açabilir.

 

 

Hekimlerimiz Kulak Temizliğini Nasıl Yapar?Halk arasında kulak kiri olarak adlandırılan buşon, kesinlikle kulak çubuğu, kulak temizleme mumu gibi temizlik aletleriyle temizlenmemelidir. Kulakta tıkanma, dolgunluk, tıkanıklık hissi, çınlama, uğultu, işitme şiddetinde azalma ve kulaktan akıntı ya da koku gelmesi gibi semptomların varlığında mutlaka kulak burun boğaz hekimine başvurulmalıdır. Hekim, kulakta biriken ve kişiye rahatsızlık veren buşonu şu yollarla temizleyebilir:
  • Lavaj: Kulağın yıkanması olarak da bilinen lavaj işlemi, en sık kullanılan kulak temizleme işlemleri arasında yer alır. Hekim, hastanın kulağına özel bir solüsyon sıkarak kulak içindeki tüm yabancı yapıların ve buşonun yumuşamasını sağlar. Temizlenecek olan kulağın zemine bakacak şekilde konumlandığı işlem sırasında bu solüsyon sürekli olarak kulak içine püskürtülür. Solüsyon berrak bir görünüm alana kadar işleme devam edilir. İşlem sonrasında kişi, hemen gündelik hayatına dönebilir.
  • Aspirasyon: Vakumlama işlemi olarak da bilinen bu yöntemde kullanılan aspiratör cihazıyla kulak içinde yer alan sertleşmiş buşon, dışarı çıkarılır. İşlem öncesinde özel solüsyon kullanılarak buşonun yumuşaması sağlanır.
  • Küret: Hekim, özel solüsyonla yumuşatılan buşonu küret aleti kullanarak dışarı çıkarır.
  •  

 

 

 

Uzm. Dr. Hamdi İHTİYAR

Uzm. Dr. Hamdi İHTİYAR

kulak burun boğaz hastalıkları

OTHER ARTICLES