You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Tüp Mide

2001 yılından bu yana gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı obezite tedavisi ile birlikte gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. İştah hormonlarının azalması ve emek yerken doyum noktasına daha kısa sürede ulaşılması için gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Sleeve gastrektomi olarak adlandırılan bu ameliyat obezite tedavisinde ilk olarak uygulanan yöntem değil. Öncelikle diyet, ilaç kullanımı ve egzersiz gibi kilo vermeyi sağlayan diğer yöntemler uygulanıyor. Bu yöntemlerden netice alınamadığında tüp mide ameliyatı tercih edilebiliyor.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılıyor?

Bu ameliyat midenin küçültülmesi esasına dayanır. Hastanın obezite derecesine bağlı olarak midesinin bir bölümü ameliyatta kesi yoluyla çıkarılır. Genellikle tüp mide ameliyatlarında midenin % 80’lik bölümü çıkarılır. Sonrasında hastanın açlık-tokluk ile kan şekeri kontrolünün vücudu tarafından daha iyi yapılması hedeflenir.

Mide küçüldüğünde hasta daha kısa sürede, daha az yemek ile doyum noktasına ulaşır ve kendiliğinden kilo kaybetmeye başlar. Gün içerisinde daha az kalori aldığından zayıflama sürecine girerek obezite hastalığından da kurtulur. Elbette her hastaya tüp mide ameliyatı yapılamaz. Bunun için hastanın bazı koşullara uygun olması ve ameliyata engel bir durumunun olmaması gerekir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı kapalı bir ameliyattır. Midenin yaklaşık olarak % 80’lik bölümü kesilerek çıkarılır ve mide bir tüp şeklini alacak şekilde dikiş uygulaması yapılır. Ameliyatın gerçekleştirilmesi için mide üzerinde yer alan deri kesilmez. Sadece bir santimetreden daha küçük bir delik açılarak özel tıbbi cihaz ile bu delikten girilmesi suretiyle midenin bir bölümü çıkarılır. Bu ameliyatta her bir hasta için tıbbi cihazlar tek seferlik kullanıldığından enfeksiyon riski tüm ameliyatlarda olan riskten daha fazla değildir. Elbette büyük bir kesi uygulanmadığı için iyileşme süreci de herhangi bir ameliyattan daha kısa sürer. Ayrıca ameliyat sonrasında ağrı minimum seviyededir. Ameliyat sonlandırıldığında midede bir kaçak olup olmadığı, renkli bir sıvının mideye verilmesi yöntemiyle kontrol edilir.

 

Tüp Mide Ameliyatı ile Nasıl Kilo Verilir?

Tüp mide ameliyatıyla kilo verme 2 şekilde gerçekleşir. İlki midenin hacminin küçülmesi sayesinde kilo kaybının yaşanmasıdır. Midedeki hacim küçüldüğünde daha az yemek yenmeye başlanır. Vücuda daha az oranda kalori girdiğinden kilo kaybetmeye başlanması da doğal bir süreçte olur. Diğer yöntem ise mide hareketlerinin azaltılmasıdır. Çünkü midede ghrelin adı verilen bir bölüm bulunur ve tüp mide ameliyatında bu bölüm çıkarılır. Bu bölüm iştahı arttıran bir hormon salgıladığından, ameliyatta bu bölümün çıkarılması iştahın da azalmasını sağlar ve daha az yemek yendiğinden kilo kaybedilir. Aslında ghrelin midenin tamamında bulunan bir hormondur. Midenin % 80’inin çıkarılması halinde iştah tamamen yok olmaz. Çünkü midenin kalan bölümünde yine iştah açan hormon salgılanmaya devam eder.
OTHER ARTICLES