You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Çocuklarda ve Ergenlerde Bel Ağrısı

Çocuklarda ve Ergenlerde Bel Ağrısı

Bel ağrısı genellikle yetişkinlerde görülen bir durum olarak düşünülse de, büyümekte olan çocuklarda da sık görülen bir durumdur. 7 yaşındaki çocukların % 1’inde, 10 yaşındaki çocukların %6’sında bel ağrısı görülürken; 14-16 yaşlarında bu oran % 18’e çıkar. Çocuk ve ergenlerde görülen bel ağrısı, yetişkinlerde görülen bel ağrısına göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 

 

Çocuklarda bel ağrısına sebebiyet verebilecek birçok risk faktörü vardır. Az hareketli çocuklarda da çok aşırı hareketli çocuklarda da bel ağrısı sık görülür. Özellikle rekabetin yoğun olduğu sporları yapan çocuk ve ergenlerde bel ağrısı görülme sıklığı fazladır. Kız çocuklarında erkek çocuklara göre daha fazladır. Özellikle hızlı büyüme dönemlerinde bel ağrılarında artış görülür. Daha önce bel ağrısı olanlarda ve ailesinde bel rahatsızlığı olanlar çocuklarda bel ağrısı görülme riski fazladır.   

 

Birçok aile ağır sırt çantalarının bel ağrısı yaptığını düşünse de, bunu kanıtlayacak kuvvetli bir delil yoktur. Çocuklardaki bel ağrılarının çoğunda ağrıyı açıklayacak herhangi bir hastalık, yaralanma veya başka bir neden yoktur. Yapılan araştırmalara göre, bel ağrısına sahip çocuk ve ergenlerin %80’de bu bel ağrılarının özel bir sebebi bulunmamaktadır. Bel ağrılarının birçoğunun sebebi aşırı veya yanlış kullanılan kaslar ve kemiklerdir. Yani kas-iskelet sistemi kaynaklı ağrılardır. Kas iskelet sistemi kaynaklı bel ağrılarında çocuğunuzun ağrısının azaltmaya yardımcı çeşitli yöntemler vardır. 

  • Ağrıyı daha da kötüleştirecek ağır egzersizlerden kaçınmak
  • Sıcak su torbaları veya sıcak banyo ağrıya iyi gelebilir. 
  • Ağrı ve inflamasyona iyi gelecek ilaçların kullanımı

 

Eğer ağrıya eşlik eden 

  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • Uyuşma, karıncalanma
  • Çok şiddetli ağrı
  • Gece uykudan uyandıran ağrılar
  • Ani başlayan şiddetli ağrılar
  • Dört haftadan uzun süren ağrılar

gibi şikayetlerin olması altta yatan önemli bir hastalığı gösterebilir. Bunların eşlik ettiği bel ağrılarında mutlaka doktorunuza başvurun. 

 

Bel ağrılarının en etkili ve yaygın tedavisi fizik tedavi ve beli zorlayacak ağır aktivitelerden uzak durmaktır. Fizik tedavi kas gücünü ve bel esnekliğini arttırarak bel ağrılarını iyileştirir. Fizik tedavinin yanında ağrıyı tetikleyecek hareketlerden kaçınmak gerekir. 


Uzm. Dr. İsmail CÖMERTOĞLU
Fizik Tedavi Uzmanı