You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Grip (influenza) Nedir?

Grip,  yerel veya mevsimsel salgınlarda meydana gelen genellikle A ve  B olarak isimlendirilen grip virüslerinin neden olduğu akut bir solunum hastalığıdır. 

Grip ani başlangıçlı olup ateş, kas ağrısı baş ağrısı, halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlerle ile karakterizedir.  Bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlar da yaygındır. Gribin kuluçka süresi yani  grip virüüsn vucuda girmesinden hastalık ortaya çıkan kadar geçen süre 1 ila 4 gündür. Bulaşma, virüs bulaşıcı olduğunda, genellikle semptomların başlamasından bir gün önce başlar , 5-7 gün sonrasına kadar devam edebilir. Enfeksiyonun şiddeti büyük ölçüde ilgili grip virüsüne ve enfekte olmuş kişinin bağışıklık ve sağlık durumuna bağlıdır. Özellikle  çocuk, yaşlı, akciğer kalp böbrek gibi kronik hastalıklara sahip kişilerde önemli bir hastalık yüküne neden olabilir. Grip  damlacık iletimi ve kapı kolları gibi yani virusun bulaşmış olduğu yüzeylere dokunmak ve daha sonra ağız, burun göz gibi  mukoza zarlarına temas yoluyla bulaşabilir. Damlacık iletimi; temel olarak hapşırma veya öksürme ile belirli buyuklukteki partikulleirnin havada asılı kalması nedeni ile yakın mesafede bulunan kişilere bulaşma ile gerçekleşir.

Grip virüsüne yakalanma riskini azaltmak  için alınacak önlemler nedir?

Kalabalık yerlerin aktif havalandırılması, el hijyeni ve bir yüz maskesi takma  gibi önlemler grip yayılması riskini azaltabilir.  Örneğin, el hijyeni ve yüz maskeleri kullanımı ile  hastanın semptom başlangıcından 36 saat içinde uygulandığında grip virüsünün ev iletimini azalttığı görülmüştür. Öksürük ve hapşırma sırasında kağıt peçete ile ağız burnun kapatılması  teşvik edilmelidir . Hasta kişi,  semptomlar geçene kadar kendi kendine ev karantinası uygulayarak okul, iş ortamındaki temas sıklığı azaltılabilinir.

 

GRİP  virüsünün yıkanmamış ellerde 30 dakikaya kadar hayatta kaldığı tespit edilmiştir. El yıkama özellikle seyahat eden bireylerin kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra uygulaması gereken  etkili ve basit bir yöntemdir. Bunun dışında kuş grip virüsünün bulaşmasını sınırlandırmak için kümes hayvanları ürünleri tamamen pişirilmeli ve bu nedenle tercihen sokak satıcılarından satın alınmamalıdır. Solunum yolu ile iletim de mümkün olduğundan   endemik bölgelerde canlı kuş pazarlarına ziyaretler önerilmemelidir

Aşılama:,önemli ölçüde Grip virüs yükünü , ciddi istenmeyen yan etkileri  ve ölüm riskini azalttığı için . grip  mevsiminde  en etkili savunma yöntemidir. 

Grip virüsünün yüzeyinde bulunan proteinlerde ki doğal olarak oluşan değişimler nedeniyle, aşılamanın yıllık olarak yapılması tavsiye edilir bir yıl önceki  aşılamanın koruyucu  etkileri zamanla azalmaktadır.  Optimal koruma için yıllık aşılama önerilir Grip  aşısı genellikle Kasım ayı sonuna kadar yapılmalı ve  grip toplumda dolaştığı sürece önerilmeye devam edilmektedir.

 

 

Grip aşısı kimlere yapılır?

65 yaşından büyük yetişkinler,    kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, nörolojik ve diyabet gibi kronik rahayszlığı olan bireyelre , 

  • Bağışıklığı zayıflamış  kişilere, gebelre çocuklara,  sağlık çalışanlarına yapılması önerilmektedir 

 

Nasıl tanı koyulur?

Çoğu GRİP , virüsün dolaştığı bilinen zamanlarda toplumda klinik olarak teşhis edilir. Bazı testlerlede tespit edilebilmeketdir.

 

Gripte tedavi nasıldır?

Sağlıklı bireylerde genellikle kendi kendini sınırlar ve  tedavisi destekleyicidir ve ateş düşürücüler, yeterli sıvı alımını, dinlenme ve sempton geçene kadar işte veya okulda kalmaması önerilmeketdir.  

Grip semptomalrı ağır seyereden veya hastalığın ilerlemsi ve ağır seyretmesi ihtimali yuksek bireylere; virusun çoğalma hızını azaltan tedavi önerilmeketdeir. Bu tedavi ile hastalığın ilerlemsini engelmemekte,  istenmeyan yan etkielri azaltmakta, semptom süresini kısalymaktadır 

 

SONUÇ OLARAK; 

  • Grip  insandan insana kolayca yayılan solunum yollarının ani gelişen viral bir enfeksiyonudur.
  • Grip, sağlıklı bireylerde genellikle 3-7 gün içinde kendi kendine  iyileşir
  • Yaşlı insanlar, 6 aylıktan küçük çocuklar, hamileler ve diabet, koah astma , kalp böbrekb hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan veya immün sistemi zayıflamış kişilerde istenmeyen yan etkiler görülme riski artmaktadır  
  • Istenmeyen yan etki görülme riski yüksek bireyelre grip aşısı önerilmektedir
  • Hastalık geliştiğinde  s şikayetleirn başlangıcında erken doktor başvurusu ile vius tedavisinden daha etkili fayda sağlanabilinir. 
DİĞER YAZILAR