You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Koroner By-pas Greft Ameliyatı Nedir?

Koroner By-pas Greft Ameliyatı Nedir?

Koroner arter baypas greft cerrahisi (CABG), koroner arter hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir prosedürdür. Koroner arter hastalığı (CAD), koroner arterlerin daralmasıdır - kalp kasına oksijen ve besin sağlayan kan damarları. CAD, atardamarların duvarlarında yağlı materyal birikmesinden kaynaklanır. Bu birikme, arterlerin içini daraltır ve kalp kasına oksijen açısından zengin kan tedarikini sınırlar.

 

Tıkanmış veya daralmış arterleri tedavi etmenin bir yolu, koroner arterin tıkalı kısmını vücudunuzun başka bir yerinden sağlıklı bir kan damarı parçası ile atlamaktır. Baypas prosedürü için kullanılan kan damarları veya greftler, bacağınızdaki damar parçaları veya göğsünüzdeki bir atardamar olabilir. Bileğinizden bir arter de kullanılabilir. Doktorunuz greftin bir ucunu tıkanıklığın üzerine, diğer ucunu tıkanıklığın altına yapıştırır. Kan, kalp kasına ulaşmak için yeni greftten geçerek tıkanıklığı atlar. Buna koroner arter baypas ameliyatı denir.

 

Geleneksel olarak, tıkanmış koroner arteri atlamak için doktorunuz göğüste  bir kesi yapar ve kalbi geçici olarak durdurur. Göğüs kafesini açmak için doktorunuz göğüs kemiğini (sternum) boyuna ortadan ayırır. Kalp maruz kaldığında, doktorunuz kanın kalp-akciğer baypas makinesi tarafından vücuda pompalanabilmesi için kalbe tüpler yerleştirir. Bypass makinesi, kalp durduğunda kanı pompalamak için gereklidir.

 

Geleneksel "açık kalp" prosedürü hala yaygın olarak yapılır ve çoğu durumda sıklıkla tercih edilirken, tıkalı koroner arterleri baypas etmek için daha az invaziv teknikler geliştirilmiştir. Kalbin durdurulmasını gerektirmeyen "off-pump" prosedürleri 1990'lı yıllarda geliştirildi. çok küçük insizyonlarla yapılan ve robotik prosedürler (hareketli mekanik bir cihaz yardımıyla yapılır) gibi diğer minimal invaziv prosedürler kullanılabilir.

 

 

Neden koroner arter baypas ameliyatına ihtiyacım olabilir?

Doktorunuz, kalp kasınıza kan akışını yeniden sağlamak için bir veya daha fazla koroner arterin tıkanmasını veya daralmasını tedavi etmek için koroner arter baypas greft cerrahisi (CABG) kullanır.

 

Koroner arter hastalığının belirtileri şunları içerebilir:

 

Göğüs ağrısı

 

Yorgunluk (şiddetli yorgunluk)

 

çarpıntı

 

Anormal kalp ritimleri

 

Nefes darlığı

 

Ellerde ve ayaklarda şişme

 

Hazımsızlık

 

Ne yazık ki, erken koroner arter hastalığında herhangi bir semptomunuz olmayabilir, ancak semptomlara ve sorunlara neden olacak kadar arter tıkanıklığı olana kadar hastalık ilerlemeye devam edecektir. Artan koroner arter tıkanıklığı nedeniyle kalp kasınıza giden kan akışı azalmaya devam ederse, kalp krizi geçirebilirsiniz. Etkilenen kalp kasının belirli bir bölgesine kan akışı geri yüklenemezse, doku ölür.

 

Doktorunuzun KABG ameliyatını önermesinin başka nedenleri olabilir.

 

Koroner arter baypas ameliyatının riskleri nelerdir?

Koroner arter baypas greft cerrahisinin (CABG) olası riskleri şunları içerir:

 

Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama

 

Kalp krizi, felç veya akciğer sorunlarına neden olabilen kan pıhtıları

 

Kesi yerinde enfeksiyon

 

Akciğer iltihaplanması

 

Solunum Problemleri

 

pankreatit

 

Böbrek yetmezliği

 

Anormal kalp ritimleri

 

Greft başarısızlığı

 

Ölüm

 

Özel tıbbi durumunuza bağlı olarak başka riskler olabilir. İşlemden önce endişelerinizi doktorunuzla tartıştığınızdan emin olun.

 

Koroner arter baypas ameliyatına nasıl hazırlanırım?

Doktorunuz prosedürü açıklayacak ve soru sorabilirsiniz.

 

Testi yapmak için size izin veren bir onay formu imzalamanız istenecektir. Formu dikkatlice okuyun ve net olmayan bir şey varsa sorular sorun.

 

Doktorunuz, sağlık geçmişinizin gözden geçirilmesiyle birlikte, prosedüre başlamadan önce sağlığınızın iyi olduğundan emin olmak için tam bir fizik muayene yapacaktır. Kan testlerine veya diğer teşhis testlerine ihtiyacınız olabilir.

 

İşlemden 8 saat önce, genellikle gece yarısından sonra yemek yememeniz veya içmemeniz istenecektir.

 

Ameliyattan önceki gece ve sabahı sabun veya özel bir temizleyici ile duş almanız istenebilir.

 

Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Herhangi bir ilaca, iyot, lateks, bant veya anestezik ilaçlara (yerel ve genel) karşı hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa doktorunuza söyleyiniz.

 

Aldığınız tüm ilaçlar (reçeteli ve reçetesiz), vitaminler, şifalı otlar ve takviyeler hakkında doktorunuza bilgi verin.

 

Kanama bozuklukları geçmişiniz varsa veya herhangi bir kan inceltici ilaç, aspirin veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen diğer ilaçları alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. İşlemden önce bu ilaçlardan bazılarını durdurmanız söylenebilir.

 

Doktorunuz, kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü öğrenmek için işlemden önce kan testleri yapabilir.

 

Kalp piliniz veya implante edilmiş başka bir kalp cihazınız varsa doktorunuza söyleyiniz.

 

Sigara içiyorsanız, mümkün olan en kısa sürede sigarayı bırakın. Bu, ameliyattan başarılı bir şekilde kurtulma şansınızı artıracak ve genel sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

 

Tıbbi durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizden hazırlanmak için başka şeyler yapmanızı isteyebilir.

 

Koroner arter baypas sırasında ne olur?

Koroner arter baypas greft cerrahisi (CABG) hastanede kalmayı gerektirir. Prosedür, durumunuza ve doktorunuzun uygulamalarına bağlı olarak değişebilir.

 

Genel olarak, CABG bu süreci takip eder:

 

Prosedürü engelleyebilecek herhangi bir mücevher veya diğer nesneleri çıkarmanız istenecektir.

 

Bir hastane önlüğü giyecek ve mesanenizi boşaltacaksınız.

 

Ameliyat masasında sırt üstü yatacaksınız.

 

Anestezi uzmanı, ameliyat sırasında kalp atış hızınızı, kan basıncınızı, solunumunuzu ve kan oksijen seviyenizi sürekli olarak izleyecektir. Sakinleştikten (derin uykuya daldırıldıktan) sonra boğazınıza bir solunum tüpü yerleştirilecek ve ameliyat sırasında sizin için nefes alacak bir ventilatöre bağlanacaksınız.

 

Bir sağlık uzmanı, kolunuza veya elinize intravenöz (IV) bir damar yolu açılacak. Kalbinizi ve kan basıncınızı izlemek ve kan örnekleri almak için boynunuza ve bileğinize başka kateterler yerleştirilecektir.

 

İdrarı boşaltmak için mesanenize bir kateter yerleştirilecektir.

 

Ameliyat bölgesi üzerindeki cilt antiseptik bir solüsyonla temizlenecektir.

 

Tüm tüpler ve monitörler yerleştirildikten sonra, doktorunuz greftler için kullanılacak kan damarına/damarlarına erişmek için bir veya iki bacağınızda veya bileklerinizden birinde kesiler (kesikler) yapacaktır. Damar(lar)ı çıkaracak ve bu kesi(ler)i kapatacaktır.

 

Doktor, Adem elmasının altından göbeğin hemen üstüne bir kesi (kesik) yapacaktır.

 

 

Koroner arter baypas greft ameliyatı--pompa prosedürü

Greftleri çok küçük koroner arterlere dikmek için doktorunuzun kalbinizi geçici olarak durdurması gerekecektir. Kalp-akciğer baypas makinesi ile kanınızın vücudunuza pompalanabilmesi için kalbe tüpler yerleştirilecektir.

 

Kan, pompalama için baypas makinesine yönlendirildikten sonra, doktorunuz kalbi soğuk bir solüsyon enjekte ederek durduracaktır.

 

Kalp durdurulduğunda, doktor, damarın bir ucunu aortta yapılan küçük bir açıklığa, diğer ucunu da tıkanıklığın hemen altındaki koroner arterde yapılan küçük bir açıklığa dikerek baypas greft prosedürünü yapacaktır. . Doktorunuz baypas grefti olarak göğsünüzdeki iç meme arterini kullanırsa, arterin alt ucu göğsün içinden kesilecek ve tıkanıklığın altındaki koroner arterde açılan bir açıklığın üzerine dikilecektir.

 

Kaç tane tıkanıklığınız olduğuna ve nerede bulunduklarına bağlı olarak birden fazla baypas greftine ihtiyacınız olabilir. Tüm greftler tamamlandıktan sonra, çalıştıklarından emin olmak için kan akarken doktor onları yakından kontrol edecektir.

 

Baypas greftleri kontrol edildikten sonra, doktor baypas makinesinde dolaşan kanın kalbinize geri dönmesine izin verecek ve tüpleri makineye çıkaracaktır. Kalbiniz kendi kendine yeniden başlayabilir veya yeniden başlatmak için hafif bir elektrik çarpması kullanılabilir.

 

Doktorunuz, kalbinize adım atmak için geçici teller koyabilir. Bu teller bir kalp piline takılabilir ve gerekirse ilk iyileşme döneminde kalbiniz hızlanabilir.

 

Koroner arter baypas ameliyatı--pompasız prosedür

Doktorunuz sandığı açtıktan sonra, özel bir aletle bypass edilecek atardamarın etrafındaki alanı stabilize edecektir.

 

Kalbin geri kalanı çalışmaya devam edecek ve vücuda kan pompalayacaktır.

 

Kalp-akciğer baypas makinesi ve onu çalıştıran kişi, prosedürün baypasta tamamlanması gerekmesi durumunda beklemede tutulabilir.

 

Doktor, bir damar bölümünün bir ucunu aortta yapılan küçük bir açıklığa, diğer ucunu da tıkanıklığın hemen altındaki koroner arterde yapılan küçük bir açıklığa dikerek baypas greft prosedürünü yapacaktır.

 

Kaç tane tıkanıklığınız olduğuna ve nerede bulunduklarına bağlı olarak birden fazla baypas grefti yaptırmış olabilirsiniz.

 

Göğüs kapatılmadan önce doktor, çalıştıklarından emin olmak için greftleri yakından inceleyecektir.

 

Prosedür tamamlama, her iki yöntem

Doktorunuz göğüs kemiğini küçük teller ile birlikte dikecektir (bazen kırık bir kemiği onarmak için kullanılanlar gibi).

 

Kalbin etrafındaki kanı ve diğer sıvıları boşaltmak için göğsünüze tüpler yerleştirecektir.

 

Doktorunuz sternumun üzerindeki deriyi tekrar bir araya getirecektir.

 

Doktorunuz mide sıvılarını boşaltmak için ağzınızdan veya burnunuzdan midenize bir tüp yerleştirecektir.

 

Daha sonra steril bir bandaj veya pansuman uygulayacaktır.

Koroner arter baypas ameliyatından sonra ne olur?

Hastanede

Ameliyattan sonra yakından takip edilmek üzere yoğun bakım ünitesine (YBÜ) götürüleceksiniz. Makineler sürekli olarak elektrokardiyogram (EKG) izlemenizi, kan basıncınızı, diğer basınç ölçümlerinizi, solunum hızınızı ve oksijen seviyenizi görüntüler. Koroner arter baypas cerrahisi (CABG), en az birkaç gün hastanede kalmayı gerektirir.

 

Kendi başınıza nefes alacak kadar stabil olana kadar büyük olasılıkla boğazınızda bir ventilatörden (solunum makinesi) nefes almanıza yardımcı olacak bir tüp olacaktır. Anesteziden uyanmaya devam ederken ve kendi başınıza nefes almaya başladığınızda, doktorunuz solunum makinesini daha fazla nefes almanıza izin verecek şekilde ayarlayabilir. Tamamen kendi başınıza nefes alacak kadar uyanık olduğunuzda ve öksürebildiğinizde, doktorunuz solunum tüpünü çıkaracaktır.

 

Solunum tüpü çıktıktan sonra, bir hemşire birkaç saatte bir öksürmenize ve derin nefes almanıza yardımcı olacaktır. Bu, ağrı nedeniyle rahatsız edici olacaktır, ancak mukusun akciğerlerinizde toplanmasını ve muhtemelen zatürreye neden olmasını önlemek için bunu yapmanız çok önemlidir. Hemşireniz, rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için öksürürken göğsünüze bir yastığa nasıl sıkıca sarılacağını size gösterecektir.

 

CABG prosedüründen sonra cerrahi insizyon birkaç gün boyunca hassas veya ağrılı olabilir. Ağrınız için doktorunuzun önerdiği şekilde bir ağrı kesici alın. Aspirin veya diğer bazı ağrı kesici ilaçlar kanama olasılığını artırabilir. Yalnızca önerilen ilaçları aldığınızdan emin olun.

 

Doktorunuz, kan basıncınıza ve kalbinize yardımcı olmak ve kanama ile ilgili herhangi bir sorunu kontrol altına almak için IV yoluyla ilaçlar verebilir. Durumunuz stabilize oldukça, yavaş yavaş azalacak ve ardından bu ilaçları bırakacaktır.

 

Doktorunuz solunum ve mide tüplerini çıkardığında ve stabil olduğunuzda sıvı içmeye başlayabilirsiniz. İşleyebildiğiniz için yavaş yavaş daha katı yiyecekler ekleyebilirsiniz.

 

Doktorunuz hazır olduğunuzu belirlediğinde, yoğun bakım ünitesinden ameliyat sonrası bakım ünitesine taşınacaksınız. İyileşmeniz orada devam edecek. Yataktan kalktıkça ve daha uzun süre dolaşırken aktivitenizi kademeli olarak artırabilirsiniz. Katı yiyecekleri tolere edebildiğiniz anda yiyebilirsiniz.

 

Bakım ekibinizin bir üyesi, eve gitmenizi ve doktorunuzla bir takip ziyareti planlamanızı ayarlayacaktır.

 

Evde

Eve döndüğünüzde, cerrahi alanı temiz ve kuru tutmak önemli olacaktır. Doktorunuz size özel banyo talimatları verecektir. Doktorunuz, hastaneden ayrılmadan önce çıkarılmamışsa, bir takip muayenesi sırasında dikişleri veya cerrahi zımbaları çıkaracaktır.

 

Doktorunuz size sorun olmadığını söyleyene kadar sürmeyin. Başka aktivite kısıtlamalarınız olabilir.

 

Aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza söyleyiniz:

 

38°C veya daha yüksek ateş veya titreme

 

Herhangi bir insizyon bölgesinden kızarıklık, şişme veya kanama veya diğer akıntı

 

Herhangi bir insizyon bölgesi çevresinde ağrıda artış

 

nefes almada zorluk

 

Hızlı veya düzensiz nabız

 

Bacaklarda şişme

 

Kollarda ve bacaklarda uyuşma

 

Kalıcı mide bulantısı veya kusma

 

Doktorunuz, durumunuza bağlı olarak işlemden sonra size başka talimatlar verebilir.

 

Sonraki adımlar

Testi veya prosedürü kabul etmeden önce şunları bildiğinizden emin olun:

 

Testin veya prosedürün adı

 

Testi veya prosedürü yaptırmanızın nedeni

 

Hangi sonuçların beklendiği ve ne anlama geldikleri

 

Test veya prosedürün riskleri ve faydaları

 

Olası yan etkiler veya komplikasyonlar nelerdir?

 

Testi veya prosedürü ne zaman ve nerede yaptıracaksınız

 

Testi veya prosedürü kim yapacak ve bu kişinin nitelikleri nelerdir?

 

Test veya prosedür olmasaydı ne olurdu?

 

Düşünülmesi gereken alternatif testler veya prosedürler

 

Sonuçları ne zaman ve nasıl alacaksınız?

 

Sorularınız veya sorunlarınız varsa test veya prosedürden sonra kimi arayabilirsiniz?

 

Test veya prosedür için ne kadar ödemeniz gerekecek?

 

Avicenna Esenler Hastanesi Yayın Kurulu