You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Tetik Nokta Enjeksiyonu

Tetik nokta enjeksiyonu nedir?

Tetik nokta enjeksiyonu, özellikle boyun, sırt, bel, bacak ve omuzlarda olan kas ağrısını dindirmeye yardımcı olur. Ayrıca tetik nokta enjeksiyonu fibromiyalji, gerilim tipi baş ağrıları ve miyofasiyal ağrı tedavisinde kullanılır. 

Tetik noktalar kas içerisinde yer alan ağrılı “düğüm”lerdir. Bu düğümler dinlenemeyen kaslarda oluşur. Bazen kaslarınızı ovduğunuzda bu düğümcükleri hissedebilirsiniz. 

Tetik noktalara düşük miktar lokal anestezik ve steroid enjeksiyonu ağrıyı yatıştırmaya yardım eder. 

 

Tetik nokta enjeksiyonu nasıl yapılır?

İşlemi gerçekleştirmek için uzanıyor veya oturuyor olmanız gerekir. Doktorunuz ağrılı olan alanı tespit etmek için kaslarınızı muayene eder. Daha sonra bu alana küçük bir iğne ile lokal anestezik ve steroid karışımı enjekte eder. Bir doktor muayenesinde birden fazla tetik noktanıza enjeksiyon yapılabilir. Bu işlem sadece birkaç dakika sürmektedir. 

 

Riskler nelerdir?

Tetik nokta enjeksiyonunda komplikasyon riski oldukça düşüktür. Kanama, enjeksiyon yapılan alanda enfeksiyon gibi komplikasyonlar oldukça nadirdir. Bununla birlikte, enjeksiyon bölgesinde geçici bir ağrı veya uyuşukluk hissedebilirsiniz. 

 

İşlem sonrası neler olur?

Tetik nokta enjeksiyonu sonrası, enjeksiyon yapılan kasınızı aktif olarak kullanabilirsiniz. Ancak, ilk birkaç gün boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız. 

Tetik nokta enjeksiyonu için uygun hasta mısınız? 

Eğer kas ağrılarınız ağrıya yönelik medikal tedavilerle ve fizik tedavi uygulamalarını da içeren diğer tedavi seçenekleri ile düzelmediyse, tetik noktası enjeksiyonu sizin için uygun olabilir.

Bunun için doktorunuzu arayın. Özel Avicenna Hastanesinde değerlendirme amacıyla randevu almak için 0 212 440 32 00 Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünü arayın.

DİĞER YAZILAR